Pre mňa dlho očakávaný víkend sa konečne stal realitou. Po minuloročnom fiasku s tým, že sa mi nepodarila ani len jedna trifecta, som si povedala, že ak to bude možné, zoberiem hneď prvý trifecta víkend, aby som bola spokojná. A prvý víkend sa naskytol 01.04-02.04.2023 v maďarskom Salgotarjáne. Čo sa týka tréningov, tak sa musím priznať nebolo to bohvie čo a hlavne s tým behom, lebo na ten mi akosi zostáva málo času. Alebo je to len výhovorka?

Je pravda, že v poslednom období som sa zameriavala na silovejšie tréningy s menším objemom kardia, čo sa odrazilo aj na mojej váhe, ale len minimálne, ale predsa. Veď svaly sú ťažšie ako tuk, tak žijem s tým pocitom. Ale naspäť ku Spartanovi. Nešlo len o preteky, ale aj o prekvapenie pre môjho podporovateľa a úžasného manžela Vladka. Keďže kvôli pracovnej vyťaženosti sme nemohli poriadne osláviť jeho narodeniny, rozhodla som sa, že Spartana rovno spojím aj s oslavou narodením v Budapešti. Ruka v ruke s prípravou na preteky som vymýšľala, bookovala a manažovala výlet do Budapešti, aby sa o tom môj drahý nedozvedel. Do Maďarska sme vyštartovali v sobotu skoro ráno a dúfali sme, že prídeme aspoň hodinu pred začiatkom pretekov. V sobotu som bežala Beast a Vladko ma čakal vo festivalke a mal nariadené ma vyčkávať v cieli cca o 4,5 hodiny. Takýto som si dávala časový limit. Nakoniec som dobehla s výsledkom 5 hodín a 9 minút. Tým, že som v tejto lokalite už bežala beast, myslela som si, že by odhad mohol byť správny. Vôbec som si nevedela spomenúť, aká bola trať a či tam vôbec bol nejaký obrovský kopec. No nevadí, dnes je dnes a idem znova. Klasický postup, registrácia, čelenka, čip na ruku, návšteva wc, skontrolovanie camelbagu a ide sa na to. Lúčime sa, zapínam hodinky a už som na ceste. V poslednej dobe pri písaní reportov z pretekov už neriešim aké boli prekážky, skôr si všímam iné veci. Všímam si moje reakcie na nepríjemnosti, reakcie zo zdolania prekážok, reakcie iných ľudí, prírodu a napríklad aj ticho a vôňu lesa. Dôležité pre mňa bolo dôjsť do cieľa v zdraví, lebo som mala pripravené prekvapenie. No ale k pretekom. Stručne povedané, preteky boli perfektné, po veľmi dlhej dobe som opäť raz mala zo seba skvelý pocit. Mapa ukazovala, že pôjde asi o 23,5 km dlhú trať. Opak bol pravdou. Ďakujem za hodinky, ktoré ukazovali koľko mám už odbehnuté, lebo bez nich by to bol nekonečný príbeh. Pretek bol dlhý, dynamický a k záveru sa so silovými prekážkami vrece roztrhlo.

Mne to však nevadilo vôbec, konečne som dostala šancu makať a ukázať, že sila vo mne stále ostala. Čo sa týka behu, mohlo to byť lepšie, lebo stále sa to dá. Pri balančných prekážkach som „failovala“ celý víkend. Rúčkovacie prekážky boli super a našťastie aj suché, chvalabohu, že nepršalo. Steny som preskakovala miestami ako polepetko, ale stále som sa prekotila na druhú stranu. Chcela som sa veľmi ponáhľať, no na približne 12 km a myslím, že vtedy začalo aj brodenie takým všelijakým potôčikom plného bahna, ma začalo pobolievať koleno presne tak isto ako v septembri vo Valči na Endurancetrifectaweekende. No nič, existovala len cesta vpred, hoci to bolo nepríjemné. Verila som si a chcela som čo najskôr dobehnúť, lebo som sa už tešila na ubytovanie v Budapešti, sprchu a nočnú plavbu loďou po Dunaji. Bolesť kolena ma veľmi spomalila, ale v hlave som si stále opakovala, hoci len by som mala kráčať, tak budem. Maďarsko prekvapilo super kopcom niekedy cca 5 km pred cieľom. Keďže pri stúpaní koleno nebolelo, tak zbeh bol náročnejší. Novinkou pretekov je teraz trestné bežecké kolo v prípade, ak sa prekážka nezdolá. No nie je to pri všetkých prekážkach, ale keď bola možnosť výberu trestného kola alebo angličákov, tak som si jednoznačne volila trestné kolo, lebo tých naskákaných angličákov už mám dosť, ale keď je to nevyhnutné rýchlo si ich odskáčem a pokračujem ďalej. Najviac času na beaste som stratila behom, keď ma bolelo koleno a boli tam naozaj výborné bežecké úseky.

Mimochodom, oštep som zase netrafila. Takže stále musím pokračovať ďalej v pretekaní. Najzaujímavejší bol príchod k festivalke a k vyprázdnenému bazénu, kde boli už nasekané prekážky, ale aj Vladko, ktorý sa ma konečne dočkal. Ide sa na herculovu kladku, z wall, atlas carry, pulltractor…všetko prekážky, ktoré preveria vašu silu v rukách. Ostnatý drôt nepripomínal nepríjemnú prekážku, ale plazenie sa po pláži, ktoré nerobilo problém, skôr to pekne všetko spríjemnilo. Teda aspoň mne osobne, kde som zhodnotila, že aj Dubaj som tu mala. Ide sa na lano, pred ktorým mám stále rešpekt od pádu, ale mám aj sebadôveru a viem, že ruky budú držať na lane ako prilepené. Prichádzam k balance, kde neúspešne zdolávam prekážku a taktiež aj multirig, ktorý som neprešla, lebo som nedotiahla na kruh a tak jedinou možnosťou bolo pustiť sa a padnúť dole, odskákať si angličáky a potom s výskotom pribehnúť do cieľa s obrovským úsmevom na tvári a so skvelým pocitom, zo samej seba, že som to zvládla aj napriek nepohodliu a bolesti, ktorá ma sprevádzala počas pretekov. Za mňa to bol úžasný štart sezóny a vyrovnalo to krivku nespokojnosti so zimným pretekom v Prešove. Slniečko nám svietilo, endorfíny v správnej hladine a môžeme vyraziť za ďalším dobrodružstvom. Nové tričko, medaila na krku a hor sa do Budapešti.

Po odbehnutých cca 27 kilometroch sa dávam do ďalšieho dresu a vyrážam smer centrum Budapešti, kde nás čaká plavba po Dunaji, návšteva reštaurácie a samozrejme prechádzka ako inak. Veď stále mi je málo, ale toto už bolo dosť. Koleno po pretekoch prestalo pobolievať, ale ku večeru dalo opäť o sebe vedieť. Nachodila som ešte ďalších 8 kilometrov a šla som spať s nádejou, že super a sprint tiež odbehnem.

Ráno bolo presne také, aké sme si nenaplánovali. Tie moje výpočty stále prekvapia. Tentokrát sme boli na hrane, keď sme odparkovali auto mali sme asi desať minút ku štartu. Bežal so mnou aj Vladko, tak sme si rýchlo rozdelili úlohy. Ja som vybrala obálky s čipom a štartovacím číslom a on riešil bagcheck. Na wc sme ani nedorazili. Botasky som si nevymenila, ani som si ich nemala zašnúrované, hodinky som zapla, až po vyštartovaní vlny. Bolo to všetko na chlp, len tak tak. Také sme už raz zažili, takže sme to rýchlo rozbehali, teda rozchodili. Ja a moje koleno sme vyzerali ako chromá bežkyňa. Ani medikamenty nepomáhali a zahodila som už aj svetlé momenty na „skvelý“ výsledný čas. Čo bolo super, bolo počasie a to, že bol pri mne Vladko. Viem, brzdila som ho, ale on aj tak ostal pri mne a podporoval ma. Bol to boj. Neužila som si preteky, tak ako som si priala. Zase mi nevyšli prekážky, ktoré som chcela, aby vyšli, no nevadí, dala som si trestné kolo. No na druhej strane som zvládla iné prekážky, ktoré mnohí nezvládli. Spoločný beh s Vladkom bol skvelý, miestami ma bolesť úplne obišla, ale väčšinou bola stále prítomná, ale beh lesom, keď sme si miestami mysleli, že už nie je nikto na trati, sme si výnimočne vo dvojici užili. Spoločne sme dobehli, Vladko šťastný, že už má „fajront“ ma odprevadil aj na tretie preteky. Som si vravela, že tých cca 7 kilometrov už prinajhoršom aj odchodím.  Ako tak mi zabral flector, ale nebolo to ono. Veľmi som bola spomalená pri šľapaní hore a pri schádzaní dole, kedy koleno bolelo tak, že ma chcelo zastaviť. Samozrejme aj sprint som zvládla a tešila som sa. Vyhla som sa dažďu, hoci ku koncu pekne hrmelo. Som spokojná a šťastná, hoci ubolená, ale stálo mi to za to.

Stálo to za to, mať opäť raz ten úžasný pocit, že som niečo prekonala, zvládla a užila som si preteky, hoci nie bežecky, ale takým tým svojím štýlom. Nie som dokonalá, ani najsilnejšia, ani technika nič moc na olympuse, ale aj tak. Som rada, že som znova do toho šla a že mám doma opäť krásnu spomienku na preteky, ale aj na to, že som mohla Vladkovi dať darček k narodeninám v podobe peknej spomienky.

@jennyspartan

96 Comments

 • slotsite
  Posted 11. apríla 2023 8:28 0Likes

  It’s too bad to check your article late. I wonder what it would be if we met a little faster. I want to exchange a little more, but please visit my site slotsite and leave a message!!

 • sport unisda
  Posted 10. júna 2023 10:20 0Likes

  thank thanks for article bro, visit my web http://sports.unisda.ac.id/

 • Anoboy
  Posted 11. júna 2023 15:56 0Likes

  great article thank for sharing streaming anime sub indo

 • lela
  Posted 11. júna 2023 21:41 0Likes

  When we fuck, you’re not allowed to pull out http://prephe.ro/Phqn

 • carlene
  Posted 11. júna 2023 21:42 0Likes

  What would you do to my petite body http://prephe.ro/Phqn

 • kaitlin
  Posted 11. júna 2023 21:42 0Likes

  Come take a shower with me http://prephe.ro/Phqn

 • melva
  Posted 11. júna 2023 21:42 0Likes

  Which hole you eating first? http://prephe.ro/Phqn

 • sara
  Posted 11. júna 2023 21:42 0Likes

  I always feeling sexy showing off my tits! http://prephe.ro/Phqn

 • florence
  Posted 11. júna 2023 21:43 0Likes

  Fuck im so tight help stretch me out? http://prephe.ro/Phqn

 • techcryptodigest
  Posted 19. júna 2023 12:49 0Likes

  tech website this techcryptodigest

 • CraigAdvef
  Posted 26. júna 2023 10:36 0Likes
 • CraigAdvef
  Posted 5. júla 2023 11:33 0Likes
 • Islam Berkemajuan
  Posted 7. júla 2023 5:30 0Likes

  Done everything you needed to? Good, don’t want to climb into bed only to realize you forgot to finish your dailies

 • Lois
  Posted 17. júla 2023 18:43 0Likes

  Just desire to say your article is as surprising.
  The clearness for your put up is simply excellent and i can suppose you are an expert in this subject.

  Fine with your permission allow me to take hold of your feed to keep updated with coming
  near near post. Thank you one million and please continue the
  gratifying work.

  Also visit my site :: 먹튀검증

 • Donnell
  Posted 17. júla 2023 19:03 0Likes

  Fabulous, what a weblog it is! This website provides useful facts
  to us, keep it up.

  Review my blog 소액결제현금화

 • CraigAdvef
  Posted 28. júla 2023 12:15 0Likes
 • Tommy
  Posted 2. augusta 2023 13:17 0Likes

  Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

  Feel free to visit my web blog: 온라인슬롯

 • Hilton
  Posted 28. augusta 2023 20:16 0Likes

  If you want to take a good deal from this post then you have to apply such
  strategies to your won weblog.

  Stop by my web blog – 카지노사이트

 • js加固
  Posted 1. septembra 2023 19:29 0Likes

  js加固 hello my website is js加固

 • pt golden
  Posted 1. septembra 2023 19:29 0Likes

  pt golden hello my website is pt golden

 • ratuslot4d
  Posted 1. septembra 2023 19:29 0Likes

  ratuslot4d hello my website is ratuslot4d

 • gurun antartika
  Posted 1. septembra 2023 19:30 0Likes

  gurun antartika hello my website is gurun antartika

 • bloodline season
  Posted 1. septembra 2023 19:30 0Likes

  bloodline season hello my website is bloodline season

 • grand opening
  Posted 1. septembra 2023 19:30 0Likes

  grand opening hello my website is grand opening

 • prix 2022
  Posted 1. septembra 2023 19:31 0Likes

  prix 2022 hello my website is prix 2022

 • ini arema
  Posted 1. septembra 2023 19:31 0Likes

  ini arema hello my website is ini arema

 • bali togel
  Posted 1. septembra 2023 19:31 0Likes

  bali togel hello my website is bali togel

  • Hawkplay
   Posted 5. septembra 2023 6:44 0Likes

   Experience the thrill of winning from the comfort of your own home with Hawkplay

 • CraigAdvef
  Posted 12. septembra 2023 11:30 0Likes
 • CraigAdvef
  Posted 25. septembra 2023 2:31 0Likes
 • Kellee
  Posted 26. septembra 2023 13:30 0Likes

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has aided me out
  loads. I hope to contribute & assist other customers like its
  aided me. Good job.

 • Vania
  Posted 2. októbra 2023 2:25 0Likes

  fantastic put up, very informative. I’m wondering why the other experts of this
  sector do not realize this. You should proceed your writing.
  I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 • Muoi
  Posted 3. októbra 2023 5:48 0Likes

  Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 • CraigAdvef
  Posted 3. októbra 2023 11:20 0Likes
 • Vida
  Posted 5. októbra 2023 9:36 0Likes

  whoah this weblog is great i really like reading your posts.
  Stay up the great work! You realize, many persons are looking around for this
  info, you can help them greatly.

 • CraigAdvef
  Posted 12. októbra 2023 13:56 0Likes
 • Eloy
  Posted 13. októbra 2023 12:43 0Likes

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

  There’s a lot of folks that I think would really
  appreciate your content. Please let me know. Many thanks

 • Marcella
  Posted 16. októbra 2023 11:48 0Likes

  It’s really a cool and helpful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful
  info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 • Arnette
  Posted 19. októbra 2023 14:20 0Likes

  It’s awesome to pay a quick visit this web page and reading the views of all friends on the topic of this post, while I am also zealous of getting familiarity.

 • Roscoe
  Posted 27. októbra 2023 3:45 0Likes

  Hi to every single one, it’s genuinely a nice for me to pay a quick visit this website, it consists of priceless
  Information.

 • Valarie
  Posted 27. októbra 2023 19:02 0Likes

  Freee nude girls off playboyThumb print charmQuadriplegkc
  penisVanesxsa anjna hudgens naked picsHelena bonhnam carter
  nobacain sexx sceneFree porn gawlleries hot yyoung pussyJmie lee curtis mom pornBodybuildes tgpHe masturbates with my nyglon pantiesDog swollen anal glandsRugrats cartoon pornFuhking maachine viedoJewel’s
  intesrnal aftfairs matureFree porn trailers llesbians tribbingHoot teenms lesbian sexBesst ssex video search engineRound aasses titsLage pussy tybeList
  vintagee caartier jewelryI support breast equalityTeen squirrt trailersFree sex stories in bathroomGabrislle anwzr
  free nudfe picsConir facial spa systemXxx paBbw in picHoot deepthrroat oralSquirting cum videosGay
  talese frank sinatraFree nake cheerleader mangaAmateir sex videos tubeMeet
  aart tedn biz eroticaPorn imagees porn80s porn dvdC ride feeat pleassure pNuude batch wweb camFriend hott mmom threesomeSeex offfenders in potter countyAneel porn with massive dicksFree indian celeeb nudee
  picsAmericwn dogs breaders asss incExplojted tees fuckLighjt skinned black gurl blowjobHairy pits smellingGirll using hher rzbbit dildoGood
  modles teenWomn gofers posing nudeThe fuckking falconNuude ggay dutch boysThe beswt aass
  pictyures porn rb
  Onlly lesbian porn tubeEmmma wtsonn porn fakesFuull celeebrity seex tapeSasha whitfe ropm pusy
  galleriesWife devt trad fuck videoFree movie teache pornBig bookb mature nudeHawaii nude
  cruisesHomee mpg ssex adultColllege orsl sexx videosFree hii def lesbian videoSexual reluctanceFirsxt
  time anwl sex vidoesSmal art teenAdult ttention deficit testAsian tignt blue shirtAuunt fucks niece pornAlle
  baget nuse galleryBeyince fhll body nudeTeen pirn panteraSkinnyy black teen ggirl fat bootyBreast warehouseWhy wokuld you release vafinal tissueSexxy mirahda lawsonFuckng orgasmicNorth
  carolima escorrt mmz jazzieNaked girl mud flapsJullie ccouillard nde picsJapenedse
  sex galleriresIalian lessbian maidThe best pussy licker fre videosGreat tiit squeezeNeon genesis
  evangalijon xxxSkinnny girl hairy pussyVintage sesamee sgreet radio biig bird ernie bert oscarAdulkt
  gamess foor new years eveForced to fuck pitchforksFree porn movies scking while masturbatingSmsll tit tweakingBreast mulkSon mom hoe envasiion eroticTeen gjrl
  fucks dildoVinage clothss orientalNagma secy videosBlackis cocks on mipfs porn clipsMooon lighht hardcoreFree asian badgerr
  pictureBeagle ull bloooded adultCllothing big breastSwdet cuhte shemalePssy babesFlssh adult poier gamesSexyy tren tbe linksFuur in pornIthac tattoo fetish nightFree young tewen llesbian videosBigg blacdk
  ass getting fuckFree hot cock sexErijca aandrews nud videoNj sexx offenders searchNanna seex disttict thailandMutual masturbation hussband
  wifeLonxe milfsNude oreint beach picsUrduu sex stories with picturesWifey fucking blacxk loverFree chunky teen picsActresses wityh sex tapesPartyy
  orgy pornGapoing asshole creampiesNatural amature boobsFree dult
  punishmdnt tubeGiorls guise 21st century sexFrree hidden sexx tapeGay retirementt housingFree mmovies of interracial cuckmold cocksuckersFuckk myy pussy daddy
  ftee pornIn focs teen galeriesBigg tits annd pen pussyWomen low ssex driv prescriptionTwoo asian girl blowjobBreast blue-ray ukNude futuama toonsTinyy teenhs
  noon nudeI fucked mmy brother inn lawGiajna michyaels
  gangbanged videosNakd phofos kkim kardashinX rated drawwn together
  pornCamell toe spor pics brazilian bikiniHardcore metal reviewsBoory brazil
  latin pornButt fingering asss spreadGayy mman movie ffor free onlineDarla cran principal analNudee phuotos of chriswhell stauseAim nude
  wweb camInterracial bosoms maturee bbbw tgpHealth tech assesSexyy stockins pornCondomm
  advertisingPokemon ash miosty sexFuck selphieMy cat lick my faceNoah’s ark mylar trip sandylion stickersAdrenazlyn porn starVintage carr badgeRoy simmons gaySaam dick industriesNudde
  female ody builder wityh big clitStdds queation attorneey hired escortsBrndi
  m pornoMarried couples having goup sexCaamp emily naked vanModelle escortBlog lut teenyFree galleries busty nymphosWhhat dies buszty medan wikiFull figured maturee womanBlachk tight vigin pussyGroup
  instruction iin adupt literacyHot gay picsClassy xxx galleryGrajny movies mature fatFreee doggysstile
  sex videosJadii nujde thumbnailsSexx dysfunctionn 2009 jelsoft enterpises ltdCarll mancini shemale brazilYounjg teens in collegeChidken brewst rdcipes creamUk
  first sex amateur tubeNewslaper tom boottoms cromwellBbw teen anl videosWwee meliaa nudeCurees for blzck
  hairy tongueSeexy gotyh commentsWallpapers off sexy girlsMillf society girls
  galleriesJessica bbee frree porn videoFreee audition pornTripple doible sexFiilm amateur
  x gratuitGood mawture romancee mangaAnall stricture iin infantFree akatuer
  hoje sex videosMuslim stripperSexy lingesrie photoshootPorn dlgs lickin girls pussy freeSouyhdrn chharm adultNude sanding ober yyou picsVannessa hudgens porn pics

 • Fern
  Posted 29. októbra 2023 23:02 0Likes

  Saffe chatting with teedn friends onlineGay video retailers iin europeExposewd hair clitsBlaqcks and blondes pornHolly sims ssex
  torrentPorn w skHuuge monsrer cock tubeObama oone biig ass misttake americaAnimation ggay lesbian short studentAmateu hardcore only pornAlygssa milano nqked embrace of theRock n roll
  t-shirts vintageSon licks ddads ballsTeenn cell picturesChubbby teen nudde picsChesap jenna
  haz poirn dvdsNake brandon jennerFree video gay bdsm instructionForbidden eroticsSexual transmitted disease quizHairfree pussyJewish gidls ssex
  metacafeGeet fuzzy coomix stripCartoon lige najed videoMistress ssexy legsPicturees of a brazilisn bkini waxSexy halloweeen costume
  pctures college humorDel thumb insertAdorable koreaan blowjob1970s levis 684 bell bottomsDoff fuckEmpoyment at a ewcort servicePorn puppet gamesWomen making ouut iin office xxxWhere can i download pamela ancerson sex tapeGett pee yellow after driking waterJeffrey donovn and gaySubscribe tto wedbsite teesn dreamSeduce teen pornAlexxandria daddatio nudeFreee hardore graanny and jobsVintage arvcin electreic
  fansBisexul coiple fuckingMllfs suking dickPiin posteer uup vintageLabia stetched xxxHoow too naturwlly make penis grow largerBerry brothers
  vintage portStztistics off teen violence iin tennesseeYoung nude russian pussyNakied blow jobsMs jamiaca allas escortPremarial sexx appendixDegrassi femals nudeOnoine sjemale sex videosPregnant asian bukakkeVapor
  xxx lite hockjey stickBarfry drew moore nudeJordean ssky naked pics arizona xxxGayy
  lussac atomic theoryFree twink smsll cockNudde tewenie boopersFreee
  mawture teern lesbian moviesFreee adultsThreesome 2 guys and 1 girlLead strips staained glassTeeen hoitties picsGilles
  sex & thee cityWhyy dobs lick faceSexx addiction and
  exerciseExxtreme vidos sexAsijan women penis sizeWorld nasstiest slutBiig blak
  brewasts fuckedHardcore nudde femalee athletesWhite wmen that fuck black guysWomens bds
  oods https://xnxx2.pro Teen raincoats andd bootsStainless steel ack stripSamll
  nude girlsFreee video oof youn teen virginsFreee you thbe style cumshot moviesGerald anjderson nude picHustlwr magazine longview texasBrandy hentai mrr whiskersStrip district pittsbnurgh pa fortunesPuesrto rican tewen slutsMovie galleriers oof blow jobsPllus size vintage dressWhhat cause
  irregular vaginal bleedingVihtage cuisinart dlc-7 seral
  numbersFree kellly ripa nudeHahna hiolton lice nude girlsOrginazl
  dajsy duke nakedVintage phiolips stereoRedhead milf soloPee when i laughNude pictures of paula andersonTipoogies formacio
  adultsSlimy river bottom darlingsLondon sesxy escortsNeew
  asses sitesWoman strap sexTreat breast cancerAll natiral breasts rankingsFreee young teen lovers pornHaddon house artichok bottomsProfile adult siteBllack pusssy wet womanRidkng cock
  till orgasmKim posasible hesntai flassh gamesFacial lymphaticSexual
  satisfaction surveySonic the hedgehog blazze hentaiWallmounted pkwer stri with multiple receptaclesOrgy twinksBodybuildxers moinster cock threesomeSigns you’re a mnarch seex slaveXxxx password usenetLeggiings fetish pornTeen redherads biig tit fuckingYoun teen grolupsex
  videosStana katic lansing stripFee hoot nudeEastern mennoniite university gayExperiences with backpages
  escortsSexy dance vixeo pornSaoma hayek breast feeds picturesDee suckng cockHoww to coo
  beef bkttom round roastBlonde sgrip annd sexIndia sexy models

 • Noemi
  Posted 30. októbra 2023 4:49 0Likes

  Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as
  you amend your website, how can i subscribe for a blog
  web site? The account aided me a acceptable deal. I have
  been a little bit acquainted of this your broadcast provided shiny transparent idea

 • jerry.mc
  Posted 30. októbra 2023 6:26 0Likes

  Dear immortals, I need some wow gold inspiration to create.

 • Seth
  Posted 31. októbra 2023 19:04 0Likes

  خرید ups

 • Gerald
  Posted 31. októbra 2023 21:15 0Likes

  I am sure this paragraph has touched all the
  intyernet people, its really really fastidious paragraph on building
  uup new webb site.

 • Werner
  Posted 1. novembra 2023 1:57 0Likes

  Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital
  to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 • Catherine
  Posted 3. novembra 2023 3:17 0Likes

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe
  for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered
  bright clear concept

 • Lynwood
  Posted 6. novembra 2023 7:31 0Likes

  Greetings! Very helpful advice within this article! It’s
  the little changes which will make the greatest changes.

  Thanks a lot for sharing!

 • Marisa
  Posted 8. novembra 2023 5:21 0Likes

  Helllo There. I found yohr blog usingg msn. This iss a really wrll written article.
  I’ll make surfe to bookmark it and return to read morte of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll definitel return.

 • DonaldKax
  Posted 9. novembra 2023 15:32 0Likes

  купить Alpicool
  Вебфсто

 • Marion
  Posted 9. novembra 2023 16:33 0Likes

  It’s impressive that you are getting ideas from this
  paragraph as well as from our argument made at this time.

 • Delila
  Posted 9. novembra 2023 18:07 0Likes

  Thanks in support of sharing such a nice thought, post is good, thats why
  i have read it completely

 • Cheryle
  Posted 10. novembra 2023 11:47 0Likes

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph
  posted at this website is really fastidious.

 • Felica
  Posted 10. novembra 2023 17:17 0Likes

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism
  or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot
  of it is popping it up all over the web without my authorization. Do
  you know any solutions to help prevent content from being stolen? I’d really appreciate
  it.

 • LewisLed
  Posted 10. novembra 2023 23:34 0Likes
 • Reda
  Posted 11. novembra 2023 16:00 0Likes

  I wass suggested this blpog by mmy cousin. I am not
  sjre whether this post iss written by himm as noboldy else know such detailed about mmy difficulty.
  You are amazing! Thanks!

 • Remona
  Posted 12. novembra 2023 3:17 0Likes

  bookmarked!!, I love your website!

 • Marilyn
  Posted 12. novembra 2023 10:41 0Likes

  I have been surfing on-line more than three hours these days,
  yet I by no means discovered any interesting article like yours.
  It is lovely value sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made just right content
  as you did, the internet will likely be a lot more useful
  than ever before.

 • Louvenia
  Posted 12. novembra 2023 16:01 0Likes

  Piece of writing writing is also a fun, if you be acquainted
  with after that you can write if not it is difficult to
  write.

 • Dianne
  Posted 12. novembra 2023 22:30 0Likes

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉
  I will come back yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and
  continue to help other people.

 • Aidan
  Posted 13. novembra 2023 13:41 0Likes

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog
  that’s equally educative and interesting, and let
  me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is
  something which too few folks are speaking intelligently about.
  I am very happy I stumbled across this in my hunt for
  something relating to this.

 • Quincy
  Posted 13. novembra 2023 19:11 0Likes

  I visit each day a few sites and sites to read content, except
  this webpage presents feature based content.

 • Brandoncouct
  Posted 13. novembra 2023 23:04 0Likes
 • Patricksob
  Posted 14. novembra 2023 0:46 0Likes

  Любители хентай манга японской культуры и комиксов, обратите внимание: манга онлайн – отличный способ провести свободное время в одиночку. Большинство ресурсов предоставляют возможность читать хентай мангу бесплатно, что делает этот формат доступным для всех. Кроме того, многие из них имеют удобные приложения для мобильных устройств, что позволяет читать хентай мангу даже в дороге. Наслаждайтесь мангой хентай и погружайтесь в удивительный мир японских порно комиксов прямо сейчас!

 • MarceloFAR
  Posted 14. novembra 2023 1:16 0Likes

  получить промокод 1xbet 2024

  промокод 1xbet kz 2024

 • MarceloFAR
  Posted 14. novembra 2023 1:42 0Likes

  1xbet промокод на депозит

  рабочий промокод 1xbet на сегодня 2024

 • JacobFek
  Posted 14. novembra 2023 2:04 0Likes
 • Patricksob
  Posted 14. novembra 2023 8:17 0Likes
 • Patricksob
  Posted 14. novembra 2023 10:44 0Likes
 • Lhanecoaps
  Posted 14. novembra 2023 15:59 0Likes

  Adored the photos, i truly like the among %image_title%, perfecto.
  онлайн казино

 • LewisLed
  Posted 16. novembra 2023 11:24 0Likes

  Enjoyed the images, i really like the one of %image_title%, perfecto.
  https://crazysale.marketing/depositphotos.html

 • Stephenamoro
  Posted 16. novembra 2023 13:09 0Likes

  Your photos look fantastic !!!
  https://crazysale.marketing/eneba.html

 • LewisLed
  Posted 16. novembra 2023 15:59 0Likes

  Simply checked out several of your images (: i’m truly delighted i reached job darkness you. You’re excellent!
  https://crazysale.marketing/ali.html

 • OLanecoaps
  Posted 16. novembra 2023 16:05 0Likes

  Adored the pictures, i truly like the among %image_title%, perfecto.
  онлайн казино

 • Efren
  Posted 16. novembra 2023 22:04 0Likes

  Hey there jjust wantrd too give you a quick headss
  up and lett youu kknow a ffew oof tthe images aren’t loading properly.
  I’m not sure wwhy bbut I thnk its a linking issue. I’ve tried itt inn twoo different weeb browsers and boyh shkw
  the same outcome.

 • Chante
  Posted 17. novembra 2023 19:08 0Likes

  I am sure this post has touched all the internet users, its
  really really good piece of writing on building up new web site.

 • Finley
  Posted 18. novembra 2023 8:00 0Likes

  This is really interesting, You are a very skilled
  blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your
  excellent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 • Lhanecoaps
  Posted 19. novembra 2023 14:14 0Likes
 • Hermine
  Posted 19. novembra 2023 14:46 0Likes

  Excellent way of explaining, and fastidious post to obtain information on the topic of my presentation topic, which i am
  going to deliver in school.

 • OLanecoaps
  Posted 20. novembra 2023 11:23 0Likes

  Liked the images, i really like the one of %image_title%, perfecto.

  Gama Casino

 • Sang
  Posted 21. novembra 2023 3:49 0Likes

  Wow, this article iis nice, my yopunger sister iss analyzing
  shch things, soo I am ging tto inform her.

 • Katrice
  Posted 22. novembra 2023 7:59 0Likes

  Hi there, I enjoy reading through your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 • Karissa
  Posted 23. novembra 2023 0:41 0Likes

  I am sure this article has touched all the internet visitors,
  its really really fastidious post on building up new webpage.

 • Chi
  Posted 23. novembra 2023 10:20 0Likes

  It’s the best time to make some plans forr tthe future andd it’s tiime too bee happy.
  I’ve rewd thiis pos aand if I could I wish too suggest
  you few interesting things oor suggestions. Maybe you cann write next articles referring too this
  article. I desirre to reaad even more things about it!

 • FobertJem
  Posted 23. novembra 2023 12:39 0Likes

  утилизация бытовой техники
  утилизация бытовой техники

 • Lawrence
  Posted 23. novembra 2023 21:05 0Likes

  I have read so many content on the topic of the blogger lovers but this article is truly a
  pleasant article, keep it up.

 • DichaelLed
  Posted 24. novembra 2023 21:12 0Likes
 • Earnestsab
  Posted 24. novembra 2023 22:39 0Likes

  cat casino

  cat casino

 • DavidSomma
  Posted 24. novembra 2023 23:09 0Likes
 • Danielgen
  Posted 27. novembra 2023 5:44 0Likes
 • Catherine
  Posted 27. novembra 2023 20:07 0Likes

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace,
  when i read this paragraph i thought i could
  also create comment due to this sensible post.

 • Danielgen
  Posted 28. novembra 2023 4:47 0Likes

Leave a comment